SRY MODELLEZŐ KÖNYVTÁR


 

Eredeti megjelent:

Modellezés

1992. VI.szám 12. old.

 

Égi Volkswagen

 

Ebben a sorozatunkban a repülés történetének legsikeresebb konstruk­cióit mutatjuk be. Ezúttal, egy szinte minden célra jól használható, igény­telen kisgépet választottunk. Az eredeti terv negyvenöt éves, mégis máig gyártott típus. Akárcsak földi névadójánál, a mérnöki munka diadala az egyszerű, szinte elromolhatatlan szerkezet. A Volkswagen "Bogár" és a Havilland Beaver a maga módján egyaránt tökéletes.

 

Az amerikai forgalmi engedélyű Beaver szá­razföldi és vízi változata.

A hadsereg által ki­selejtezett gépek jelenleg közkedvelt sport ­és szállítógépek horgászok,

kempingezők és más olyan hobbyt űzők számára, akik gyorsan akarnak kikerülni a civilizációból.

 

Kevés repülőgép terjedt el annyira a világon,  mint a Havilland Aircraft "Beaver" nevü gépe. Szinte minden kontinensen repülnek ezek a megbízható igénytelen egymotorosok.

 

   A gyártó, a Havilland of Canada, a második világháború végéig alig foglalkozott saját konstrukciókkal. A termelés súlypontját az angol anyavállalat gyártmányainak az ameri­kai körülményekhez való igazítása képezte. Ez a "bush flying" (bozótrepülés) üzemelte­tésre való átalakítást jelentette. A kifejezés rossz repülőterekre történő le- és felszállást, és járhatatlan, lakatlan területek feletti repü­lést jelent. Itt a repülőgéppel és a rendszerek biztonságával szemben fokozott követelmé­nyeket támasztanak, ugyanakkor a mini­mumra kell csökkenteni a karbantartási és ja­vítási igényeket.

 

Az ilyen üzemeltetési körülmények megszo­kottak voltak a II. világháború előtt az ameri­kai kontinensen és Ausztráliában is. Gyakran lehetett találkozni ezeken a tájakon a Havil­land egy régebbi gépével, a D.H.83 Fox Moth kétfedelesével is.

 

 Röviddel a háború után a cég Torontóban körkérdést intézett a "bozótrepülőkhöz" és azok légitársaságaihoz, hogy milyen gépet tartanának optimálisnak. Az eredmény vilá­gos volt: egyszerű vállszárnyú konstrukciót igényeltek, szilárd futóművel, amit fel lehet szerelni sítalpakkal vagy úszókkal is. Teljes fémszerkezetet, hajtóműként pedig egy Pratt and Whitney Wasp Junior motort akartak, , amely akkoriban a legmegbízhatóbb hajtó műnek számított.

 

 

A De Havilland-nál azonnal munkához láttak és már 1947. augusztus 16-án startolt a Be­aver prototípusa, mely nevét (Beaver=hód) a jövőbeni alaszkai üzemeltetés miatt kapta. A próbarepülések szokatlanul simán zajlottak,

 

A pilótafülke: középen a kormánybot, amely mindkét ülés elé kibillenthető.

 

 

a repülőgépet gyakorlatilag módosítások nélkül adhatták sorozatgyártásra. A 310 méteres star­tolási távolsággal a gép kielégítette a legszigo­rúbb követelményeket is, és mivel minden szempontból robusztus volt, különösen Kanadá­ban talált gyorsan vevőkre, 1950-ig több mint 100 gépet adtak el. A nagy siker azonban csak ezután következett: 1950-ben a De Havilland cég résztvett egy könnyű futár- és ellátó repülő­gépre kiírt pályázaton, amelyet az USA hadse­rege és légiereje támogatott. Az YL 20 típusjel alatt kipróbált Beaverek - közönséges sorozat­gyártású kivitelben -, nagy előnnyel megnyerték a pályázatot. Ezzel a gyártó cég hatalmas meg­rendelésekhez jutott. 1960-ig 968 darab L-20 gépet szállítottak az USA-ba, ezeket többek kö­zött a koreai háborúban vetették be, ahol össze­kötő és egészségügyi feladatokat láttak el. Szállí­tottak magasrangú tiszteket is, amivel kiérde­melték a "The General`s Jeep" (a tábornok dzsipje) elnevezést. A katonai gépeken hét ülő­hely volt és fel lehetett őket szerelni kettős kor­mányzással is. Az USA hadseregének repülőit olajzöldre festették, az USAF (légierő) példányai festetlenek maradtak, vagyis ezüstös színűek voltak. Néhány darab Alaszkában repült, ezeket sítalpakkal látták el. Teljesen fehérre lakkozták őket, piros vezérsíkokkal és szárnyvégekkel.

 

 1962-ben a Beaver elnevezést U-6A-ra vál­toztatták, de közben a gépek nagy részét a katonai segély keretében 23 kisebb nemzet­nek adták át. Ez a fő oka annak, hogy ezek a repülőgépek manapság olyan exotikus fel­ségjelek alatt repülnek, mint Kenya, Ghana, Laosz, Tanzánia, Kambodzsa, stb.

 

   Változatlanul érdekes marad azonban a Be­aver polgári alkalmazása. Híressé vált a repü­lőgép az ausztrál délsarki kutatóexpedíció során, 1956-ban. A három alkalmazott DHC-2 kiválóan bevált, és bekerültek a történelem­be. Azt a három geológiai formációt, amelye­ket segítségükkel felfedeztek, Beaver Lake-­nek (Hód-to), Beaver Glacier-nek (Hód gleccser) és Beaver Island-nek (Hód sziget) nevezték el.

 

 1966 elején elérte a legyártott gépek száma az 1600 darabot. A 1657. számú DHC-2 után a termelést leállították, elsősorban azért, mert a motor már nem felelt meg a modern hajtómű-technológiának. Az ezt követően ki­fejlesztett változatot ,a DHC-2 Mk. III-at egy PT-6A-6 turbóprop hajtóművel látták el, és ezzel tulajdonképpen egy új, nagyobb telje­sítményű repülőgépet hoztak létre.

 

  A már legendás Beaverek hosszú élettartama és univerzalitása gondoskodni fog róla, hogy ezeket az eredeti, felülmúlhatatlan konstrukció­kat a távoli jövőben is láthassuk a levegőben.

 

Műszaki leírás

A De Havilland Beaver DHC-2 egymotoros, merevítős szerkezetű, vállszárnyas repülő­gép, szilárd futóművel. A teljesen fémből ké­szült szárnyakat két főtartóval látták el. Állan­dó felületmélységük 1,59 méter, profiljuk NA­CA 64 A CLI = 0,4 típusú. Az alsó burkolatot hosszanti profilozás merevíti. A törzs három szegmensből áll: elől egy rácsos szerkezet acélcsőből, dural burkolattal, középen a ka­bin, majd hátul egy félig héjszerkezetű konst­rukció, ugyancsak dural borítással. Nagymértékben hozzájárult a Beaver nép­szerűségéhez a rendkívül praktikus kabin. Nagy belső terében a pilóta mellett még 8 személy fér el. A fülke fűtött, és az ülések könnyen leszerelhetők, amivel nagy csomag­tér alakítható ki, amelybe az 1,2 x 0,99 méte­res ajtón keresztül lehet rakodni. Például egy 200 literes benzines hordó probléma nélkül el­helyezhető benne. A nagy térfogatú tárgyak a kabin hátfalán keresztül betolhatók a vezérsík­tartókba. A futómű robusztus kivitele csillapítja a gödrös kifutók egyenetlenségeit. Ehhez még hozzájárulnak a nagy (8,50 x 10) főkerekek is. A futóművet ellátták hidraulikus tárcsafékkel, a farokkerék kormányzott. Alternatív megoldás­ként sítalpak vagy úszók is felszerelhetők.

 

 A hajtómű kilenchengeres Pratt and Whitney gyártmányú R-985 Wasp Junior motor, mely­nek teljesítménye 450 LE. Ez hajtja az állítha­tó 2D30 237 Hamilton Standard propellert, melynek átmérője 2,59 méter.

 

Fesztávolság

14,64

Hosszúság

9,24

Magasság

2;75

Szárnyfelület

23,2

Üres súly

1371 kg

Max. repülési súly

2313 kg

Max. sebesség

262 km/h

Utazósebesség

230 km/h

Hatótávolság

733 km

 

(A rajz rákattintva nagy méretben, új ablakban megjeleníthető)

(Kép és szöveg az FMT nyomán)

 

♣ Archiválta SRY 2005 június 28. ♣ CANON LiDE system ♣ Microsoft Word ♣ SRY MODELL 2005