MŰHELYGYAKORLATOK

2.

 

FELIRATOZÁS ÖNTAPADÓ FÓLIÁVAL


 

  A modellek építésének egyik fontos lépése a dekorálás, díszítés folyamata. Általában a modell minőségének nem szoros követelménye a dekorálás, bár a scale kategóriában ez is elvárás. Inkább csak a modell készítője szokott ellenállhatatlan kényszert érezni szorgalmas munkával elkészített gépének csinosítgatására. Erre minden oka meg is van, hiszen egy mechanikailag és geometriailag szépen kivitelezett szerkezet megérdemli, hogy az esztétikája is kifejezze a minőséget és a befektetett munkát. Ezenkívül főleg repülőgépmodelleknél a jól megválasztott dekoráció nagyon sokat segíthet a gép térbeli helyzetének megítélésében, és ezzel megkönnyíti az távirányítást.

 

  A dekorálásnak ezer meg egy módja lehetséges. Az anyagában színezett alapanyag használata, a különféle festékek, lakkok és a felragasztható díszítések skálája gyakorlatilag végtelen. Ezek közül most csak a felragasztott szövegek, jelzések, emblémák elkészítésének egyik módozatát mutatom be.

 

  Adott egy repülőgép amire nagy, feltűnő betűkkel szeretnénk egy feliratot elhelyezni. Az ilyen feliratoknak, vagy különböző elemekből álló ábráknak a felvitelénél a legnagyobb gondot a betűk, elemek egymáshoz képesti pontos helyzetének biztosítása jelenti. Nagyon zavaró lehet az össze-vissza dülöngélő, nem egy vonalra fekvő betűk látványa, ezért ezt mindenképp el kell kerülni.

 

  Először is nézzük a betűk anyagát. Erre a célra tökéletesen megfelel a dekorációs boltokban kapható ORACAL 641 Economy Cal típusú öntapadó dekorfólia. Ez elég vékony, szép és ellenálló felületű. A kívánt szöveget a megfelelő méretben nyomtassuk ki egy normál papírra. Az Oracal fólia hátoldalára is nyomtathatunk, de csak tintasugaras nyomtatóval, mert a lézernyomtató berendezések megolvasztják a fóliát (a fénymásolók is!) és a megolvadt műanyag végleg tönkreteszi a nyomtatót. A szövegnek természetesen a tükörképét kell kinyomtatni, hiszen az a fólia hátoldalára kerül. A szövegből nyomtassunk ki egy plusz példányt is, mert erre a későbbiekben még szükség lesz. Az egyes barkácsboltokban megvásárolható színes öntapadó tapéták teljesen alkalmatlanok ilyen célokra, mert túl merevek, és a ragasztóanyaguk sem elég erős.

A kinyomtatott szöveget semleges (vízbázisú) ragasztóval ragasszuk fel a fólia hátoldalára. Oldószeres ragasztó feloldhatja és elmosódottá teheti a nyomtatott betűket, ami megnehezíti a kivágást. Amikor a ragasztó teljesen megszáradt vágjuk ki a betűket. A kivágáshoz jóminőségű, éles ollót és szikét/borotvapengét használjunk, hogy a vágott vonalak szép tiszták legyenek. A betűket egyenként készítsük el. A szikével elsősorban az ívelt, illetve a belső vonalakat lehet jól kivágni. A szikével való vágást nagyban segíti, ha a fólia alá egy puhafa táblát vagy linóleum darabot teszünk.

Elkészültek a betűk, és most ezeket azonos térközzel és egy sorban kéne felragasztani a géptestre. A repülőgép oldalát nem akarhatja senki összefirkálni mindenféle segédvonalakkal, így más megoldást kell alkalmazni. Ehhez szükség lesz egy tekercs szélesebb cellux ragasztóra, és néhány gombostűre. Először a szöveg hosszánál 10-15 cm-el hosszabb darabot vágjunk le a celluxból, és ragadós felével felfelé fektessük egy deszkára, vagy más sík falapra. A cellux-csík mindkét végét rögzítsük le egy-egy újabb ragasztószalag csíkkal. Természetesen ezek már ragasztós résszel lefelé vannak. A cellux legyen picit feszes és ne gyűrődjön meg sehol. A cellux csík alá csúsztassuk be a kinyomtatott szöveg plusz példányát és a papírlapot rögzítsük le néhány gombostűvel.

Az így kapott sablonra pontosan felragaszthatjuk a kivágott betűket, csak a szövegre kell ráilleszteni az egyes karaktereket színes oldalukkal lefelé, és jól rányomni a celluxra. Így az összes betű helyzete pontos lesz, akár a kinyomtatott szövegen. Amikor minden betű a helyére került szikével óvatosan levehetjük a betűk hátoldaláról a ragasztós részt védő papírokat. A cellux csíkot a betűkkel együtt emeljük fel a deszkáról. Az eredeti kinyomtatott szöveget sablonnak használva egész összetett, többszínű ábrákat, emblémákat is elkészíthetünk ezzel a módszerrel.

A betűsort illesszük a helyére a géptesten és a betűket egyenként jól nyomkodjuk le. A felrakásnál a cellux-csík két végét fogjuk meg és tartsuk enyhén feszesen (akár a betűk felrakásánál volt a deszkán).Arra vigyázni kell, hogy a betűk alatt ne maradjon levegőbuborék, vagy valami szennyeződés. Az Oracal fólia nagyon szépen elsimítható, de az alákerült szennyeződések is nagyon meglátszanak rajta. Ezért mielőtt felragasztanánk a betűket, alaposan tisztítsuk meg a felületet, ahová kerülni fog. A felragasztásnál a celluxot ne nyomjuk rá a felületre, mert nagyon nehéz lesz maradék nélkül leszedni onnan. Amikor minden betű a helyére került óvatosan húzzuk le a cellux-csíkot a betűkről és mégegyszer jól nyomkodjuk le a betűket. Erre a legjobb eljárás egy tiszta, száraz, finom rongydarabbal finoman rányomva körkörös mozdulattal „áttörölgetni” az összes betűt.

Íme a végeredmény. A nagyméretű betűk pontos geometriával vannak a felületen, és sehol nem látszanak segédvonalak nyomai. Ez az eljárás csak nagyméretű szövegeknél, vagy emblémáknál „kifizetendő”, szép eredményt lehet elérni vele. Több soros apró betűs feliratoknál célszerűbb valamilyen transzparens fóliára kinyomtatni és azt felragasztani. 

 

FŐOLDAL >>>

 

SRY MODELL 2006

2006. január 26.