MŰHELYGYAKORLATOK

7.

FÓLIAHEGESZTÉS


Bevezető.

   A kereskedelmi forgalomban nagyon sokféle fólia anyag kapható. A vékony anyagú zacskóktól egészen a kifejezetten vastag tófóliákig. A fólia alapanyagok ilyen változatossága hamar felkeltheti a modellezők érdeklődését is. Vannak olyan modellek, aminek az elkészítéséhez ideális alapanyag egy jól megválasztott fólia. Ilyenek a sárkányrepülő-, hőlégballon-, gázballon-, siklóernyő-, légpárnás modellek. A fóliák felhasználásának egyik legnagyobb akadálya a megmunkálásukhoz szükséges anyagok és technológiák ismeretének hiánya. Ezeket az ismereteket bővítendő bemutatom az általam kikísérletezett és alkalmazott fóliahegesztési módszert.

 

  A hegesztés technológiája igen egyszerű. Az összeillesztendő műanyag darabokat vasaló segítségével megolvasztjuk a varrat mentén, az olvadt, meglágyult anyagot összepréseljük, majd hagyjuk kihűlni. Ha a vasalót ráhelyeznénk a műanyag fólia felületére, akkor a műanyag azonnal megolvadna, ráragadna a vasaló talpára és akár tönkre is tehetné a vasalót. Ezért egy megfelelő berendezést kell készíteni, ami segít a pontos varratok kialakításában, megvédi mind a vasalót, mint a munkadarabot a károsodástól.

 

A hegesztő alátét.

  A hegesztőkészülék alapja egy hegesztő-alátét. Ezt 5-6 mm vastag fenyő, vagy más puhafa deszkából készíthetünk el. A legideálisabb alapanyag a fenyő pallódeszka. Ebből vágunk ki egy 25-35 cm hosszúságú, az 1. ábrán látható alakú darabot.

1. ábra.

A hegesztő alátét.

2.ábra.

A hegesztő-alátét felső élének kialakítása.

 

Az alátét felső élét kb. 30 fokban le kell törni, de úgy, hogy a felső élen egy 2 mm széles felület alakuljon ki. (2.ábra). A felső él két oldalán, mint a függőleges, mint a ferde felületre ragasszunk egy csíkban kétoldalas ragasztószalagot. A kétoldalas ragasztószalagból semmiképpen ne kerüljön a deszka felső 2 mm széles élére, sőt az a legjobb, ha az oldalakon is max. 3-4 mm-re közelíti meg a ragasztószalag a deszka élét. Vágjunk le egy kb.5-6 cm széles csíkot valamilyen puha anyagú, nem mintás szövetből. Erre a célra legjobb a használt ágynemű huzat vagy lepedő anyaga. Ezek már többször mosott, megpuhult természetes anyagú szövetek. Fontos a természetes alapanyag, mert a műszálas anyagok a hegesztendő fóliához hasonlóan megolvadnának a hegesztés során. A szövet csíkot ragasszuk fel a kétoldalas ragasztószalagokra úgy, hogy a szövet a deszka élén feszes, és gyűrődésmentes legyen. A feleslegesen lelógó szövetrészeket vágjuk le. Ezzel el is készült a hegesztő alátét. A deszkát satuba rögzítsük a használathoz.

3.ábra.

Kétoldalas ragasztószalag a felsőrész két oldalán

4. ábra.

A szövetcsík felragasztva a hegesztő-alátét élére, és a készülék satuba fogva.

A hegesztés menete.

  A hegesztéshez szükségünk lesz a szövet anyagból még egy a deszkával azonos hosszúságú és 5 cm széles csíkra, valamint egy normál háztartási vasalóra. A hegesztés menete a következő:

 

1.) Helyezzük egymásra és a hegesztő alátétre a két összeilleszteni kívánt fóliadarabot. A hegesztőalátét felső éle a varrat tervezett vonala alá illeszkedjen

2.) Tegyük a fóliák tetejére a szövetcsíkot oly módon, hogy az végig fedje a majdani varratot

3.) A legnagyobb fokozatra állított, forró vasalóval, jól rányomva vasaljuk végig több alkalommal a varratot. Az átvasalások száma, és a vasalás ideje a fólia vastagságától, és anyagminőségétől függ. A munkadarab hegesztése előtt ajánlott hulladék fóliadarabokon kikísérletezni ezt. A vasaláskor törekedjünk arra, hogy a vasaló talpa felfeküdjön a hegesztő-alátét élére.

4.) A vasalást követően várjunk míg a fólia kihűl, ez vékony fóliáknál pár másodperc, vastagabb anyagoknál  lényegesen hosszabb idő. A fólia kihűlését követően óvatosan vegyük le a felső takaró szövetet, majd válasszuk le a varratot a hegesztő alátétről. Ezt finoman mozgatva tegyük, mert a fólia anyaga beleragad a szövetekbe, és ha hirtelen, vagy durván próbáljuk leválasztani, akkor elszakadhat a munkadarab.

5.) Vizsgáljuk meg a varrat épségét, jóságát. Gyakori hiba, hogy rövid ideig tartott a melegítés, ilyenkor a varrat mintázata nem olyan határozott, jól kivehető mint az alábbi fotón. A varrat gyenge lesz, nem terhelhető. A hegesztést ez esetben ugyanezen a varraton megismételhetjük. A másik véglet, amikor túlságosan sok hőt kap a varrat és megfolyósodik. Ekkor elvékonyodik, sok esetben kilyukad. Ez is selejtnek tekinthető, de sajnos nem javítható hiba, ellentétben az előzővel. A varrat mintázatát az alkalmazott szövetek felületi struktúrája adja, ezért nem szabad mintás anyagot használni, mert azzal nem érhető el kellően egyenletes mintázat. A hegesztés tartósságát és erősségét nagymértékben befolyásolja a mintázat finom, egyenletes volta.

Természetesen nem csak egyenes hegesztő alátétek készíthetőek és használhatóak, hanem bármely, a célnak megfelelő, ívelt formájú is. Természetesen ezek elkészítése több munkát és leleményt igényel. A hegesztés menete más alakú alátétek esetén is teljesen azonos a fent bemutatottal. Kis ügyességgel és segédeszközökkel nagyon sokféle különleges alakú hegesztés is elvégezhető, amiket az ismertető elején felsorolt modellek építésénél jól hasznosíthatunk.

 

FŐOLDAL >>>

SRY MODELL 2007

2007. március 6.