MANÓ

MINI SIKLÓMODELL

2. rész

A gép összeállítása

  A depron alkatrészek elkészültét követően kezdjük el a gép összeállítását. Ehhez vegyük elő a törzs-elemet, valamint a 3x2 mm keresztmetszetű fenyőlécet és vágjunk le belőle egy 25 cm hosszúságú darabot. A lécet minden oldalán finoman csiszoljuk meg. A kétoldalas ragasztószalagból tekerjünk le 26-28 centiméteres darabot és tegyük rá a lécet. A tapétavágó kés segítségével válasszuk le a léc mellett a felesleges ragasztószalag mennyiséget. A leválasztott ragasztószalagot se dobjuk el, mert szükségünk lesz még rá. Így készítünk egyfajta öntapadó lécet. A kétoldalas ragasztó védőfóliáját leválasztva ragasszuk fel a lécet a törzselem aljára, olyan módon, hogy a léc a törzs végénél illeszkedjen. Elöl nem fog elérni az orrig mivel a törzs 26 mm hosszúságú.

 

A fenyőléc ellátása ragasztószalaggal.

A fenyőléc felragasztva a törzselem aljára

 

A következő lépés, hogy kétoldalas ragasztószalagot ragasztunk a törzspanel oldalára is. Az előzőekben leválasztott ragasztószalagot tegyük a törzs oldalára, majd a kilógó, felesleges részeket vágjuk le tapétavágó késsel. Válasszuk le a védőfóliát és ragasszuk fel ez egyik oldalpanelt a törzs orr részére. Az oldalpanel felragasztásakor különösen ügyelni kell arra, hogy a törzs felső vonala, és az oldalpanel felső vonala egybe essenek. Ezt követően ugyanilyen módon ragasszuk fel a másik oldalra is a törzs-oldalpanelt. A törzs és a két panel felragasztása után a csiszolófával húzzuk egybe a törzs felső részét. Erre azért van szükség, mert a legnagyobb gondosság ellenére is lehetnek eltérések az alkatrészek illeszkedésében.

 

Az oldalpanel rögzítésére szolgáló kétoldalas ragasztódarab

A törzs felső vonalának összecsiszolása.

 

Most a törzs alján lévő fenyőlécre ragasztunk egy darab kétoldalas ragasztószalagot. Itt is a szokott módszert alkalmazzuk, nagyobb darab ragasztót teszünk fel, majd a tapétavágó kés segítségével méretre vágjuk a ragasztót. A védőréteg eltávolítása után a vízszintes vezérsíkra tegyük rá a törzset. Most fogjuk nagy hasznát venni az előzőleg felrajzolt illesztővonalaknak. A törzs alján lévő fenyőlécnek ezekre a vonalakra kell felfeküdnie.

A vízszintes vezérsíkot rögzítő ragasztószalag kialakítása

A felragasztott vízszintes vezérsík

 

  Következő lépésünk a szárny elkészítése. A gép stabil repülése érdekében a szárnyat úgynevezett „V”-állással kell ellátni. Esetünkben ez nem a szárny „V” alakban megtörését jelenti, hanem annak íves meghajlítását. Ehhez szükséges egy 5 cm külső átmérőjű, sima felületű cső (PVC-cső, vagy papírhenger), és egy párnázott felület (szék párnázott ülőfelülete stb..). A szárnyat párnázott felületre helyezzük, majd rátesszük keresztirányban a csövet. Enyhén nyomva, mintha tésztát nyújtanánk, végighengergetjük a csövet a szárny felületén. Nem szabad nagyon rányomni mert akkor a szárny megtörik. Érdemes először csak óvatosan végighengeríteni a csövet, majd ellenőrizni a kapott ív szimmetriáját, vonalát, majd további görgető mozdulatokkal javítani az esetleges hibákat, illetőleg készre hajlítani a szárnyat.

 

A szárny meghajlítása

 A törzs felső részére ragasszunk fel egy darab kétoldalas ragasztószalagot, majd illesszük rá a szárnyat a törzs felső részére. Itt ismét nagy hasznát vehetjük, az előzőekben felvitt illesztővonalaknak, amiknek szintén együtt kell futniuk a törzs oldalaival.

A szárnyat rögzítő ragasztószalag elhelyezése.

A felragasztott szárny

 

  A szárny felragasztását követően ellenőrizzük a szárny és a vezérsíkok beállítását. A gépnek szemből nézve a törzs középvonalára szimmetrikusnak kell lennie (Lásd az 1. részben a gép háromnézeti rajzát). Ha szárny vagy a vezérsíkok nem a rajznak megfelelően állnak akkor igazítsuk ki a hibákat . A depron kismértékben alakítható, így az egyes alkatrészek  óvatos hajlításával korrigálhatóak az eltérések.

 

<<<1. rész

3. rész >>>

 

SRY MODELL 2007

2007. június 11.